Αργυρό μετάλλιο για τον Κρόνο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πίστας Μάστερς

9 Οκτωβρίου 2024 | Αγώνες, Διεθνή, Πίστα

5-12 Οκτωβρίου 2024

Stab Velodrome, Roubaix, Γαλλία
  • Μάστερς
UCI

Στο Stab Velodrome του Ρουμπέ (ακριβώς δίπλα στο ανοιχτό ποδηλατοδρόμιο όπου τερματίζει το διάσημο Paris-Roubaix), βρίσκονται από την προηγούμενη εβδομάδα οι Δημήτρης Βουκελάτος, Παναγιώτης Βουκελάτος και Σίμος Σπηλιωτόπουλος, όπου συμμετέχουν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πίστας Μάστερς, μεταξύ 511 συμμετοχών από όλο τον κόσμο.

Πριν λίγη ώρα, οι τρεις αθλητές του Κρόνου Νίκαιας κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο στο ομαδικό σπριντ, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, με τον 2ο καλύτερο χρόνο στα προκριματικά (49”034), που τους εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό για τις θέσεις 1-2, όπου ηττήθηκαν από τους εκπροσώπους της Τσεχίας.

Τις προηγούμενες ημέρες οι αθλητές μας αγωνίστηκαν στο ατομικό σπριντ και την ατομική χρονομέτρηση.

Στο Σπριντ, ο Δημήτρης πραγματοποίησε τον 4ο καλύτερο χρόνο στα προκριματικά της ηλικιακής κατηγορίας 35-39 (11”003) και προκρίθηκε στο ¼ τελικού. Εκεί αντιμετώπισε σε έναν αμφίρροπο αγώνα τον Βρετανό James Brightwell από τον οποίο ηττήθηκε με 2-1 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.

Στην ίδια ηλικιακή κατηγορία, ο Σίμος με τον 8ο χρόνο των προκριματικών (11”365) προκρίθηκε για το ¼ τελικού, όπου ηττήθηκε με 2-0 από τον Τσέχο Denis Spicka.

Στο age group 40-44, ο Παναγιώτης, με χρόνο 11”312, προκρίθηκε στο 1/8 τελικού, όπου σε μονό αγώνα, αποκλείστηκε από τον Αυστραλό Daniel Bucknall.

Στην Ατομική χρονομέτρηση, (1000μ για το Age Group 35-39) o Δημήτρης Βουκελάτος κατέλαβε την 9η και ο Σπηλιωτόπουλος τη 10η θέση, με χρόνους 1’09”631 και 1’10”165 αντίστοιχα, ενώ ο Παναγιώτης Βουκελάτος στα 750μ για την Men 40-44, τη 16η με χρόνο 52”980.

Οι τρεις αθλητές μας αγωνίζονται στη Γαλλία με την υποστήριξη της ειδησεογραφικής σελίδας Flash.gr και ολοκληρώνουν την ήδη επιτυχημένη παρουσία τους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα με τη συμμετοχή του Δημήτρη στο Σκρατς την Παρασκευή.