• Εφήβων – Νεανίδων
  • Παίδων – Κορασίδων
  • Ανδρών Γυναικών Μάστερς
Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας & ΠΓΣ Λάρισας

Σε έναν χώρο-υπόδειγμα σε ό,τι αφορά τη διαμόρφωση χωμάτινων διαδρομών XC Short Circuit και Cyclocross, φτιαγμένο με πολύ κόπο και μεράκι από τους ανθρώπους του ΠΓΣ Λάρισας και της ΕΟΠ, πραγματοποιήθηκαν το Σαββατοκύριακο 27 και 28 Ιανουαρίου οι πρώτοι αγώνες για το εγχώριο αγωνιστικό καλεντάρι.

Το Σάββατο ο πρώτος αγώνας για τη σειρά Hellenic XCC Series 2024 βρήκε τον Δημήτρη Κατάκη στην τρίτη θέση του βάθρου της κατηγορίας Παίδων, με τον Γιάννη Κουρούνη να καταλαμβάνει την 19η θέση και τον, πρωτοεμφανιζόμενο με τη φανέλα του Κρόνου, Ερμή Στεφανή την 24η της κατηγορίας.

Στην κατηγορία Εφήβων ο Κωνσταντίνος Ντέρος, φορώντας επίσης για πρώτη φορά τη φανέλα της ομάδας μας, κατέλαβε την 4η θέση, ενώ την ίδια θέση κατέλαβε και ο Τάσος Παπαποστόλου στην κατηγορία Μάστερς.

Στην κατηγορία Ανδρών ο Ηρακλής Μπαλάφας τερμάτισε στην 5η θέση, ενώ ο πολύπειρος Νικηφόρος Κουρής στην 19η.

• Ανδρών – Γυναικών Μάστερς

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Cyclocross της Κυριακής η ομάδα μας ξεκίνησε με την απουσία του Κωνσταντίνου Ντέρου, που δεν κατάφερε να αγωνιστεί, καθώς αισθάνθηκε αδιαθεσία το βράδυ του Σαββάτου και κρίθηκε από τους προπονητές μας Γιώργο Μανιάτη και Ανέστη Κουρμπέτη οι οποίοι συνόδευσαν την αποστολή στη Λάρισα, ότι έπρεπε να προφυλαχθεί.

Στον πρώτο του αγώνα στην κατηγορία Εφήβων ο Μύρωνας Κονταξής κατέλαβε την 5η θέση, ενώ στην ιδιαίτερα ανταγωνιστική κατηγορία Μάστερς ο Τάσος Παπαποστόλου, χάνοντας έδαφος λόγω πτώσης στην πρώτη στροφή του αγώνα και παρά το δυνατό του ξεκίνημα, περιορίστηκε στην 5η θέση.

Τέλος στην κατηγορία Ανδρών οι αθλητές μας Ηρακλής Μπαλάφας, Νίκος Βουκελάτος (στον πρώτο του αγώνα με την ομάδα μας) και Ανέστης Κουρμπέτης κατέλαβαν τις θέσεις 4-5-6 ενώ ο Νικηφόρος Κουρής στο… νιοστό του Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (πρέπει να ψάξουμε βαθιά στα αρχεία της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας για τον ακριβή αριθμό), τη 12η θέση.

Συγχαρητήρια σε όλους για την προσπάθειά σας, καθώς και στους διοργανωτές για την άψογη διοργάνωση.